Co warto wiedzieć o różnych stanach zapalnych skóry? AZS i ŁZS

Atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry to dwie różne choroby skórne. Obie są zakaźne, przewlekłe, mają silną tendencję do nawrotów. Nawet symptomy są bardzo podobne. Przekonaj się, dlaczego nie należy mylić AZS z ŁZS i vice versa!

Oba schorzenia najczęściej występują u niemowląt, dzieci w wieku szkolnym i młodzieży w okresie dojrzewania. Co nie znaczy, że istnieje jakaś granica wieku, która gwarantuje „nietykalność”. Jest wiele czynników, które zwiększają podatność dorosłych na zachorowanie. Prawidłowe rozpoznanie jest niezbędne, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Pielęgnacja dobra dla atopowego zapalenia skóry mogą wręcz zaostrzyć przebieg ŁZS – i na odwrót podobnie. Tym bardziej nie należy stosować niektórych kosmetyków czy silnych preparatów samodzielnie, na podstawie informacji z reklam. Warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę o tych chorobach… i ufać specjalistom.

Atopowe Zapalenie Skóry. Przyczyny, objawy i leczenie AZS

Atopowe zapalenie skóry często określa się mianem choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Czynniki, które wywołują chorobę, nie są jeszcze ostatecznie rozpoznane i potwierdzone. Wiele wskazuje na to, że za AZS odpowiada kombinacja predyspozycji genetycznych, alergii oraz zanieczyszczeń środowiska. Zarówno nadmierna odpowiedź układu odpornościowego, jak i szkodliwe substancje, które mają kontakt ze skórą od zewnątrz, mogą naruszać naturalną barierę hydrolipidową. Atopii sprzyjają też sytuacje stresowe, skrajne temperatury i jej wysokie amplitudy. Do najczęstszych objawów AZS należą:

  • świąd;
  • suchość skóry;
  • rumień, zaczerwienienie;
  • grudki, pęcherzyki i inne zmiany skórne.

U sporej części chorych występują inne, dodatkowe symptomy nieswoiste. U niektórych będzie to charakterystyczna egzema na dłoniach, inni stwierdzą u siebie rybią łuskę, swędzenie skóry przy poceniu się czy wzrost nietolerancji kontaktowych i pokarmowych (coraz silniejsze uczulenie np. na wełnę, jakąś żywność). Metodę leczenia i pielęgnacji skóry z AZS trzeba dopasować indywidualnie do potrzeb. Przebieg choroby można złagodzić dzięki emolientom, odpowiedniemu nawilżaniu skóry i diecie eliminacyjnej. W zaostrzonej postaci niezbędne mogą być sterydy i leki przeciwhistaminowe.

 

Łojotokowe Zapalenie Skóry. Przyczyny, objawy i leczenie ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry nie ma związku z reakcjami alergicznymi. Najczęściej pojawia się w wyniku działania hormonów i innych zaburzeń układu immunologicznego. Niektóre badania wskazują na winę specyficznych grzybów – drożdżaków Malassezia. Mężczyźni są bardziej narażeni na ŁZS od kobiet, a chorobie sprzyjają m.in. niedostatki higieny osobistej, stres, niezdrowa dieta, zmiany hormonalne czy czynniki środowiskowe. Do najczęstszych objawów należą:

  • rumień, zaczerwienienia;
  • świąd;
  • łuszczenie naskórka, strupy i inne zmiany skórne.

To dopiero początek listy potencjalnych symptomów. W różnych postaciach i u różnych grup pacjentów łojotokowe zapalenie skóry może objawiać się m.in. poprzez wypadanie włosów i łysienie, ciemieniuchę, przetłuszczenie skóry i włosów, wysięki ze skóry oraz wiele innych dolegliwości. Oznaki schorzenia zależą m.in. od zaawansowania ŁZS, wieku, płci, miejsca występowania zmian czy prawdopodobnych czynników wywołujących. Leczenie najczęściej prowadzone jest dwutorowo – miejscowo i ogólnie. Do pielęgnacji skóry z ŁZS wykorzystuje się m.in.:

  • preparaty osuszające – kremy z cynkiem, talkiem, taniną;
  • środki przeciwgrzybicze;
  • leki przeciwzapalne, antybiotyki, sterydy, retinoidy.

AZS i ŁZS dają bardzo podobne symptomy. Nawet lekarze mają problemy z prawidłowym rozpoznaniem

Na podstawie samego wyglądu zmian na skórze ciężko stwierdzić, co dokładnie je spowodowało. W pierwszym etapie diagnozy zwykle nie można wykluczyć jeszcze wielu innych schorzeń, np. grzybicy, łuszczycy, łupieżu różowatego czy różnych alergii. Najważniejsze różnice pomiędzy AZS i ŁZS to najczęściej:

  • silniejsze, naprawdę dotkliwe swędzenie skóry w przebiegu AZS;
  • ciemieniucha, która jasno wskazuje na ŁZS;
  • lokalizacja zmian – AZS zwykle występuje w miejscach suchych, a ŁZS wilgotnych.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że skóra z AZS wymaga natłuszczenia i nawodnienia, a przy ŁZS dokładnie na odwrót – niezbędne jest jej wysuszenie. Po dokładne wskazówki należy udać się do dermatologa, który powinien odpowiednio rozpoznać chorobę. Całkowitą pewność daje jednak dopiero rzetelne wykonanie serii testów i badań.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *