Czy noworodek może mieć zatkany nos?

Czy noworodek może mieć zatkany nos?

Czasami noworodek ma zatkany nos. To nie jest przeziębienie, więc nie martw się. Odgłosy chlupania są normalne, a Twoje dziecko będzie kichać, aby pozbyć się płynu. Duszność nosa ustąpi w ciągu kilku dni. Mogą jej również towarzyszyć inne objawy. Poniżej podajemy kilka możliwych przyczyn i sposobów leczenia. Objawy duszności nosa:

Objawy niedrożności nosa

Duszny nos u noworodka może być przerażający, ale tak naprawdę nie ma się czym martwić. Duszny nos to po prostu nieprzyjemna dolegliwość spowodowana zaburzeniem – duszny nos może być objawem wielu różnych chorób. Ponieważ noworodki mają tak małe noski i wąskie przewody nosowe, są szczególnie wrażliwe na suche powietrze, które powoduje wysychanie wydzieliny śluzowej. W rezultacie noski niemowląt są obolałe i głośne, a nawet może dojść do przeziębienia.

Aby poprawić samopoczucie noworodka, delikatnie masuj buzię, co pomoże rozluźnić śluz i udrożnić zatoki – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony profesorsadowski.pl. Spróbuj pomasować nos, kości policzkowe i brwi dziecka. Jeśli przekrwienie jest zbyt silne, spróbuj podać dziecku ciepły napój, np. mleko matki. Pomocny może być także nawilżacz powietrza, krople z solą fizjologiczną oraz strzykawka. Pozbycie się śluzu i jego nadmiaru z nosa noworodka może również ułatwić dziecku jedzenie.

Przyczyny

Zatkanie nosa może mieć wpływ na noworodki i utrudniać im karmienie. Chociaż dziecko chce jeść, może mieć trudności z jedzeniem przez krótkie okresy czasu. Częste karmienie pomaga niemowlętom zachować zdrowie i zwalczać choroby. Przestrzeganie harmonogramu karmienia ułatwia odprowadzanie śluzu. Poniżej wymieniono najczęstsze przyczyny duszności nosa u noworodków. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze środki zaradcze.

Jako noworodek, drogi nosowe Twojego dziecka są maleńkie. Chociaż kichanie może wydawać się oznaką przeziębienia, w rzeczywistości jest to sposób organizmu na pozbycie się substancji drażniących. Noworodki są podatne na alergie, ale nie są nimi zagrożone. Częstą przyczyną duszności nosa u noworodków są pyłki. Pyłki drzew, trawy i sierść mogą podrażniać przewody nosowe.

Leczenie

Leczenie zatkanego nosa u noworodka obejmuje kilka prostych środków, które można zastosować w celu udrożnienia dróg nosowych. Sól fizjologiczna w sprayu i krople skutecznie rozrzedzają śluz i mogą być aplikowane do nosa dziecka w razie potrzeby. Musisz pamiętać, aby stosować je tylko wtedy, gdy nos jest zatkany, a nie jest to objaw innych problemów. Podczas stosowania tych środków należy trzymać główkę dziecka w pozycji pionowej.

Chociaż większość noworodków doświadcza niedrożności dróg nosowych, klatki piersiowej i zatok, może to być oznaką poważniejszego problemu. W takim przypadku należy ściśle monitorować dziecko i być może konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych. W razie obaw można skontaktować się z pediatrą lub poszukać innej opieki medycznej. Większość przypadków jest niegroźna, ale jeśli dolegliwości utrzymują się przez ponad 6 miesięcy lub towarzyszą im wysoka gorączka lub inne objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Zapobieganie

Proste sposoby zapobiegania katarowi u noworodka obejmują stosowanie soli fizjologicznej w sprayu do nozdrzy dziecka i spryskiwanie ich aspiratorem do nosa. Do odsysania nadmiaru śluzu należy używać strzykawki z zaokrągloną końcówką. Użyj strzykawki, którą można kupić bez recepty lub w aptece.

Jeśli dziecko ma zatkany nos, nie wpadaj w panikę. Zwykle nie jest to infekcja. Niewielka ilość smarków może zatkać maleńkie nozdrza noworodków, powodując głośne chrapliwe dźwięki. Aby temu zapobiec, zaplanuj dzień wcześniej, upewniając się, że wszyscy są czyści i nie mają objawów przeziębienia lub grypy. Zawsze myj ręce przed dotykaniem twarzy i ubranek dziecka, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków.

Innym rozwiązaniem jest użycie nawilżacza lub parownika z chłodną mgiełką, aby oczyścić śluz i udrożnić drogi oddechowe. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu nawilżacza. Pomocna jest również parna łazienka. Delikatne poklepywanie dziecka po plecach może pomóc w udrożnieniu dróg nosowych. Pomaga to rozluźnić śluz w klatce piersiowej dziecka i ułatwia mu kaszel. Aby zapobiec duszności nosa u noworodków, stosuj się do zaleceń pediatry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *