Czy warto oddychać z zatkanym nosem?

Czy warto oddychać z zatkanym nosem?

Duszny nos jest częstą dolegliwością spowodowaną przez kilka chorób, w tym alergie i przeziębienia. Z drugiej strony, infekcja zatok może być o wiele bardziej bolesna niż przeziębienie i może powodować gorączkę, ból twarzy, wyciek z nosa i osłabienie węchu. Wybór należy do nas, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wdychanie środka udrożniającego nos, czy też skorzystamy z nocnika neti.

Zmniejszanie ciśnienia w zatkanym nosie

Kiedy masz zatkany nos, możesz zastanawiać się, jak go odciążyć. Jedną z prostych metod jest przesuwanie palcami po brwiach. Spowoduje to wydostanie się “zakleszczonego” płynu z nosa. Aby to zrobić, należy pochylić się do przodu, opierając łokcie na płaskiej powierzchni. Następnie przesuń palce do środka każdej z brwi. Należy kontynuować tę czynność do momentu ustąpienia ucisku – część ta pochodzi od redaktora portalu ubezpieczenia-brewka.pl.

Środki udrożniające

Istnieje kilka rodzajów środków udrożniających, a każdy z nich może przynieść krótkotrwałą ulgę. Środki udrożniające zatkany nos mogą być skuteczne m.in. w przypadku przeziębienia, kataru siennego, reakcji alergicznych i kataru. Większość z tych leków zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Otwierają one również drogi oddechowe nosa i zmniejszają wysiłek potrzebny do oddychania. Jednak nie dla wszystkich leki te są odpowiednie. Niektóre osoby mogą negatywnie reagować na leki przeciwkaszlowe i uważać, że nie są one skuteczne.

Naczynia Neti

Niektórzy ludzie stosują naczynia Neti, aby wyeliminować objawy zatkanego nosa. Naczynia te mogą zmniejszyć wiele objawów związanych z zatokami, w tym bóle głowy. Używanie dzbanka neti z roztworem soli może także zmniejszyć uzależnienie od leków dostępnych bez recepty i wizyt u lekarza. Ale czy należy używać dzbanków neti do udrożniania zatkanego nosa? Oto kilka faktów na ich temat.

Dotykanie punktu ucisku

Jeśli cierpisz z powodu zatkanego nosa, powinieneś spróbować dotknąć punktu ucisku z tyłu głowy. Punkt ten znajduje się w rowkach tuż za uszami i u podstawy czaszki. Uciskaj te punkty przez 15 do 30 sekund. Odczucie powinno być natychmiastowe, a ulgę powinieneś zacząć odczuwać niemal natychmiast. Metoda ta sprawdza się w przypadku różnych objawów, takich jak zatkany nos, przekrwienie głowy i bóle głowy.

Przyjmowanie leków antyhistaminowych

Jeśli masz alergiczny nieżyt nosa, prawdopodobnie przyjmujesz leki antyhistaminowe, aby leczyć objawy. Leki te blokują działanie histaminy, drażniącej substancji chemicznej, która jest uwalniana podczas reakcji alergicznej. Chociaż w procesie tym biorą udział inne substancje chemiczne, histamina jest główną przyczyną reakcji alergicznych. Leki przeciwhistaminowe są dostępne w postaci kropli do oczu, aerozoli do nosa, tabletek doustnych i syropów. Istnieją dziesiątki różnych leków przeciwhistaminowych, a każdy z nich działa inaczej. Przed wyborem leku przeciwhistaminowego należy zawsze skonsultować się z lekarzem, ponieważ może wystąpić reakcja alergiczna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *