Czy zapalenie zatok przynosowych ma wpływ na przebieg operacji plastycznej nosa?

Czy zapalenie zatok przynosowych ma wpływ na przebieg operacji plastycznej nosa?

Zapalenie zatok jest często przyczyną niedrożności przewodów nosowych. Do zapalenia zatok mogą przyczynić się polipy nosa, przeziębienie trwające dłużej niż kilka dni, reakcja autoimmunologiczna lub alergiczna. Przyczyną zapalenia może być również deformacja nosa lub wada strukturalna. W każdym z tych przypadków zapalenie zatok może zakłócić przebieg zabiegów rynoplastyki.

Funkcjonalna plastyka nosa

Połączenie plastyki nosa z FESS oferuje większe pole operacyjne, lepszą kontrolę krwawienia i możliwość jednoetapowego leczenia zarówno zapalnych, jak i funkcjonalnych zaburzeń nosa. Takie połączenie nie jest odpowiednie dla pacjentów z ciężkim zapaleniem zatok. Autorzy opisują swoje najnowsze doświadczenia w łączeniu operacji nosa z operacją zatok. Odnotowują, że tylko u 4 procent pacjentów wystąpiło niepowodzenie czynnościowe. Ponadto, procedury te mają podobne wyniki pooperacyjne i są ogólnie bezpieczne i skuteczne.

Sinuplastyka balonowa

Jednym z często pojawiających się pytań jest: “Czy balonowe zapalenie zatok przeszkadza w wykonaniu plastyki nosa?”. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Chociaż u większości osób można spodziewać się pewnego dyskomfortu podczas zabiegu, istnieje kilka rzeczy, które pacjenci mogą zrobić, aby zapewnić sobie jak największy komfort podczas operacji. Pacjenci powinni być świadomi potencjalnych powikłań i zwracać szczególną uwagę na dokładne monitorowanie objawów po zabiegu – cytat ten jest zasługą autora strony Jak to odzyskać.

Polipy nosa

Być może zastanawiasz się, “Czy polipy nosa przeszkadzają w wykonaniu rhinplastyki?”. Jeśli tak, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zabiegu. Polipy mogą powodować wiele problemów, w tym katar, ból głowy i przekrwienie. Nie muszą one jednak przeszkadzać w uzyskaniu pięknej, nowej twarzy. Z przeprowadzonego niedawno przeglądu ponad 900 pacjentów, u których wykonano polipektomię, wynika, że u 80 procent z nich zmysł powonienia poprawił się w ciągu dwóch tygodni od zabiegu.

Zapadanie się zastawki nosowej

Podstawowe pytanie: Czy zapadanie się zastawki nosowej przeszkadza w wykonaniu plastyki nosa jest zadawane przez pacjentów poddawanych zabiegowi. Jest to wrodzona deformacja powodująca nieprawidłowo wąskie nozdrza i szeroką kolumienkę, która oddziela nozdrza u podstawy. Głównym miejscem, w którym dochodzi do zapadnięcia się zastawki nosowej, jest okolica międzyzębowa. Może to być oznaką stanu zapalnego tkanek, ale samo w sobie nie jest powodem do niepokoju. Zakażenia

Zakażenia

mogą zakłócić wyniki zabiegów rynoplastyki. Rany chirurgiczne stanowią drogę, którą patogeny mogą przedostać się do organizmu. Objawem zakażenia jest zaczerwienienie i stan zapalny nosa, gorączka oraz wyciek ropy lub krwi z nosa. Infekcje przeszkadzają w przeprowadzaniu zabiegów rynoplastyki, ponieważ powodują bliznowacenie i obkurczenie torebki, a także mogą prowadzić do deformacji nosa. Jeśli pacjent przeszedł więcej niż jedną operację plastyczną nosa, ryzyko wystąpienia infekcji może być zwiększone.

Ból po operacji plastycznej nosa

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji plastycznej nosa pacjent musi dokładnie zapoznać się z wykształceniem i kwalifikacjami chirurga. W niektórych przypadkach przed operacją plastyczną nosa konieczne może być przeprowadzenie operacji zatok w celu skorygowania problemów z zatokami. Procedura ta może być ryzykowna, dlatego nie należy jej wykonywać u pacjentów, u których w przeszłości występowały infekcje zatok. Jednak niektórzy pacjenci z problemami z zatokami mogą być dobrymi kandydatami do zabiegu rhinoplastyki.

Czas rekonwalescencji

Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, czas rekonwalescencji po operacji plastycznej nosa może wynosić nawet miesiąc. Na ogół trwa to od tygodnia do dziesięciu dni, w zależności od rodzaju zabiegu. Przez tydzień po zabiegu należy unikać wydmuchiwania nosa. Po trzech tygodniach można delikatnie wydmuchiwać nos, ale należy unikać wywierania nacisku na boki twarzy. Do zmiękczenia strupów na wewnętrznej stronie nosa można stosować sól fizjologiczną w sprayu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *