Czy złamany nos boli?

Czy złamany nos boli?

Czy złamany nos boli? Jak długo trwa powrót do zdrowia? Jakie są możliwości leczenia? I jak długo należy unikać wysiłku fizycznego po złamaniu nosa? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania! W tym artykule znajdziesz informacje na temat bólu na czubku złamanego nosa, powrotu do zdrowia i zdjęć rentgenowskich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z tym bólem.

Ból w okolicy czubka złamanego nosa

Istnieją dwa powszechne stany chorobowe, które mogą być przyczyną bólu w okolicy czubka złamanego nosa. Krwiak przegrody nosowej to nagromadzenie krwi w przegrodzie nosowej, czyli obszarze nosa pomiędzy nozdrzami. W przypadku złamania nosa może dojść do zebrania się płynu pod przegrodą, co powoduje ból i zasinienie. W zależności od przyczyny urazu, świadczeniodawca może odprowadzić płyn za pomocą igły lub małego nacięcia albo leczyć uraz antybiotykami.

Opcje leczenia

W wielu przypadkach złamanie nosa można leczyć acetaminofenem, powszechnie stosowanym środkiem przeciwbólowym, jednak w przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. Lekarz zbada Cię w celu określenia stopnia urazu i w razie potrzeby przepisze silniejszy lek przeciwbólowy. Złamane nosy często obficie krwawią i mogą wyglądać na zdeformowane lub skrzywione, dlatego należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po złamaniu nosa różni się w zależności od ciężkości złamania – ten element tekstu pochodzi z portalu kobiecezasady.pl. Proste złamania goją się same, natomiast poważne mogą wymagać operacji. Nos będzie puchł i może powodować krwawienia lub migreny. Nie zawsze możliwe jest określenie rzeczywistej struktury kości znajdującej się pod spodem. Jeśli to możliwe, najlepiej jest naprawić złamanie jak najszybciej po ustąpieniu obrzęku, zwykle po około 3 dniach.

Zdjęcia rentgenowskie

Zdjęcia rentgenowskie w przypadku złamania nosa są rzadko przydatne. Wynika to z faktu, że nos jest zbudowany głównie z chrząstki, a uszkodzenia chrząstki nie są widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Oglądanie nosa po ustąpieniu obrzęku i mniejszym ucisku kości jest lepszym sposobem na stwierdzenie, czy złamanie nosa jest prawidłowe. Bardzo ważne jest jednak, aby zabieg został wykonany przed 10. dniem, ponieważ ból i obrzęk nasilają się w drugim dniu od złamania.

Inne badania obrazowe

Konwencjonalna radiografia i tomografia komputerowa są powszechnie stosowanymi metodami diagnostycznymi w przypadku złamanego nosa. Z kolei tomografia komputerowa jest wykorzystywana do identyfikacji złamań, zwłaszcza kości nosa. Ta ostatnia technika jest również przydatna do wykrywania złamań, jeśli kość nosowa uległa skróceniu, ale potrzeba więcej badań, aby ocenić jej wartość kliniczną. Badanie, w którym wzięło udział 108 pacjentów, zostało zatwierdzone przez Institutional Review Board.

Manipulacje

Idealnym momentem na wykonanie manipulacji w przypadku złamania nosa jest wczesny okres, zanim obrzęk i deformacja całkowicie się ustabilizują. Skierowanie z oddziału ratunkowego następuje zwykle po 5-7 dniach. Uważa się, że jest to “szansa” na wykonanie manipulacji. Linie złamań powinny być minimalnie zmobilizowane, a linia złamań powinna być nadal wolna od bólu. Idealny czas na wykonanie manipulacji to 12-14 dni po złamaniu. Zabieg ten jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Operacja

Operacja złamanego nosa jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i przeprowadzana w ciągu 7-10 dni od urazu. Procedura ta jest wykonywana szybko, aby zapobiec nieprawidłowemu gojeniu się kości. Po operacji może zostać założona wewnętrzna lub zewnętrzna szyna nosowa. Przez kilka dni po zabiegu pacjenci mogą odczuwać ból i siniaki, a kości mogą wymagać samodzielnego wygojenia. Konieczne mogą być operacje naprawcze, takie jak plastyka przegrody nosowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *