Efekty uboczne po operacji plastycznej nosa

Jak wyleczyć zatkany nos - domowe sposoby

Jeśli miałeś operację plastyczną nosa, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy są jakieś efekty uboczne. Możesz obawiać się bólu, uszkodzenia głębiej położonych struktur lub rewizji nosa. Istnieją jednak także inne skutki uboczne – cytat ten jest kreacją autorów portalu Porady od Ekspertów. W tym artykule omówimy najczęstsze problemy związane z operacją nosa. Dowiesz się także, jak zminimalizować ryzyko i jak postępować w okresie pooperacyjnym.

Rewizja nosa

Główną zaletą rewizji nosa jest poprawa jego funkcji i estetyki. Po pierwotnej operacji nosa Twój nos może wyglądać doskonale, ale jego funkcja może być niezadowalająca. Poprzednia operacja plastyczna nosa może pozostawić nieproporcjonalny nos, co może negatywnie wpływać na oddychanie. Rewizja nosa pozwoli skorygować problem kosmetyczny i poprawić oddychanie. Powinieneś rozważyć tę opcję także wtedy, gdy po poprzednim zabiegu rhinoplastyki pozostały problemy, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Chociaż rewizyjna operacja nosa jest rzadko konieczna, może do niej dojść, jeśli pierwotna operacja nie przyniosła zadowalających rezultatów. W zależności od okoliczności, operacja nosa mogła spowodować zmiany na skórze, w tym drętwienie. Chociaż drętwienie jest przejściowe i często ustępuje samoistnie, przed zabiegiem należy unikać palenia tytoniu. Ponadto po zabiegu należy unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew, takich jak suplementy ziołowe.

Uszkodzenie głębiej położonych struktur

Niektóre rodzaje zabiegów chirurgii estetycznej mogą powodować uszkodzenie głębiej położonych struktur nosa. W zależności od okoliczności, uszkodzenia te mogą być trwałe lub tymczasowe. Na przykład w wyniku zabiegu może powstać otwór w przegrodzie nosowej, powodujący gromadzenie się krwi w ranie. W rzadkich przypadkach perforacja przegrody może być niemożliwa do naprawienia, co wymaga powtórnego zabiegu. W pierwszym tygodniu po operacji często występują również trudności z oddychaniem. Problemy te zwykle znikają po ustąpieniu obrzęku. Jednak w ciężkich przypadkach mogą one utrzymywać się przez wiele lat.

Głównym zagrożeniem związanym z resorpcją implantów jest nadmierna korekta kształtu nosa. W idealnym przypadku chirurg użyje autogennych chrząstek żebrowych do powiększenia nosa. Jednak ta opcja może prowadzić do powikłań, zwłaszcza jeśli augmentacja jest duża. Jeśli zabieg spowoduje głębsze uszkodzenie struktury, może być konieczna dalsza interwencja chirurgiczna, np. rekonstrukcyjna plastyka nosa. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Ból

Ból pooperacyjny po operacji plastycznej nosa jest powszechny, a większość pacjentów zgłasza pewien stopień dyskomfortu lub niedrożności nosa. Miejsce nacięcia będzie obrzęknięte i tkliwe, prawdopodobnie wystąpi też pewne zaczerwienienie i obrzęk. Chirurg omówi sposoby zmniejszania obrzęku i siniaków po zabiegu. Lekarz udzieli także wskazówek, jak dbać o to miejsce w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Ból i obrzęk są często przejściowe i zmniejszają się po kilku dniach.

Przez pierwsze 24 godziny może występować krwawy wyciek z nosa, ale szybko ustępuje. Trzymaj głowę uniesioną i unikaj podnoszenia lub schylania się, ponieważ może to zwiększyć obrzęk. Przykładanie zimnego kompresu do nosa i policzków może pomóc w złagodzeniu obrzęku i zmniejszeniu siniaków. Może również wystąpić lekkie swędzenie, które jednak powinno być ograniczone do niewielkiego obszaru i zniknąć w ciągu kilku dni.

Bromelaina

Jednym z potencjalnych skutków ubocznych stosowania bromelainy jest zasinienie po zabiegu, zwłaszcza jeśli zabieg był skomplikowany. Stwierdzono, że bromelaina zmniejsza stan zapalny, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych w obrębie nosa, a także ból spowodowany urazami fizycznymi. W rzeczywistości jest ona często stosowana w celu zmniejszenia stanu zapalnego po niewielkich urazach mięśni lub zapaleniu ścięgien. Chociaż nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania w chirurgii nosa, badano jego zastosowanie w chirurgii stomatologicznej i chirurgii uszu. Ponadto jest stosowany w celu zmniejszenia bolesności mięśni po wysiłku fizycznym oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów i problemów żołądkowo-jelitowych.

Chociaż skutki uboczne stosowania bromeliny są rzadkie, u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny całkowicie unikać tej substancji. Również osoby z chorobą wrzodową lub zaburzeniami krwawienia powinny jej unikać, ponieważ może ona wywołać reakcję alergiczną. Bromelaina może również kolidować z niektórymi lekami, zwłaszcza lekami rozrzedzającymi krew. Osoby uczulone na ananasy również powinny unikać bromelainy.

Opóźnione gojenie

Po zabiegu chirurgii kosmetycznej nosa przez kilka tygodni należy unikać forsownej aktywności fizycznej. Powoli można powrócić do wykonywania lekkich czynności, takich jak chodzenie. Należy również pamiętać o noszeniu protez zębowych przez co najmniej trzy tygodnie po zabiegu. Aby ułatwić gojenie się ran, należy unikać wydmuchiwania nosa, wąchania nozdrzy tylnych i kichania z otwartymi ustami. Pomocne może być stosowanie okładów z lodu i sprayu z solą fizjologiczną do nosa.

Przez siedem dni po zabiegu może być zalecany odpoczynek. Odpoczynek jest jednak ważny w procesie powrotu do zdrowia. Jeśli pacjent nie będzie wystarczająco wypoczęty, jego organizmowi będzie trudniej się goić. Poza odpoczynkiem nadmierna aktywność fizyczna nasila obrzęk występujący po zabiegu. Po tygodniu można jednak powrócić do regularnego oddychania i dmuchania bez obawy o zabieg. Choć może Cię to kusić, pamiętaj, że musisz dać swojemu organizmowi czas na wyzdrowienie.

Powikłania związane z oddychaniem

Chociaż istnieje wiele potencjalnych powikłań po operacji nosa, jednym z najczęstszych są trudności z oddychaniem. Problem ten można rozwiązać, wykonując rewizję nosa. W niektórych przypadkach nadmiernie zoperowane obszary nosa można naprawić poprzez wykonanie małej kieszonki lub ponowny przeszczep chrząstki w celu wzmocnienia nozdrzy. W innych przypadkach operacja plastyczna nosa może spowodować znaczne zaczerwienienie i obrzęk skóry wokół nosa.

Największe ryzyko powikłań związanych z oddychaniem po operacji plastycznej nosa jest związane z miejscem nacięcia. Problemy z oddychaniem mogą wystąpić nawet po kosmetycznej plastyce nosa, której celem jest zmniejszenie wewnętrznej średnicy nosa. Z tego powodu wykwalifikowany chirurg musi znać prawidłową procedurę zmniejszania średnicy wewnętrznej nosa przy jednoczesnym zmniejszaniu turbin i przegrody. Nieuwzględnienie tych kwestii może spowodować zapadnięcie się zastawki i problemy z oddychaniem. Opuchnięty nos może również powodować zatory w zatokach. Jest to normalny efekt uboczny, który zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *