Gdzie się udać ze złamanym nosem

Gdzie się udać ze złamanym nosem

Jeśli doznałeś złamania nosa, możesz się zastanawiać, gdzie się udać. Jeśli jesteś niezadowolony z wyglądu swojego nowego nosa, możesz rozważyć operację rekonstrukcyjną. Operacje rekonstrukcyjne mogą skorygować problemy z oddychaniem i poprawić wygląd twarzy – część ta jest wynikiem pracy redaktora portalu beautyukcosmetics.pl. W poniższym artykule omówione zostaną różne rodzaje dostępnych zabiegów. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu leczenia omówić dostępne opcje.

Objawy

Niezależnie od tego, czy upadłeś i złamałeś nos, czy też uczestniczyłeś w wypadku samochodowym, istnieje wiele sposobów leczenia urazu. Chociaż w przypadku silnego obrzęku i bólu należy zwrócić się do lekarza, zazwyczaj można odczekać od dwóch do czterech tygodni, zanim konieczna będzie operacja. Nawet jeśli objawy są łagodne, należy unikać leżenia i wywierania nacisku na złamany nos. Najlepiej pozostać w pozycji pionowej i zażywać dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort.

Popularnym środkiem na złamany nos są dostępne bez recepty środki udrożniające nos. Ich zadaniem jest ułatwienie osobie poszkodowanej oddychania przez nos bez chrapania. Choć często pomagają one zmniejszyć obrzęk, nie powinny być stosowane dłużej niż przez trzy dni. Aby zmniejszyć ból, złamany nos można również przyłożyć do niego w domu lód. Okład z lodu zrobiony z mrożonego groszku lub kukurydzy również może pomóc w zmniejszeniu bólu. Ponadto skutecznym lekiem w leczeniu bólu jest ibuprofen.

Leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia złamanego nosa. Jeśli dziecko złamało nos w wyniku upadku lub wypadku sportowego, pierwszą linią leczenia będą prawdopodobnie leki przeciwbólowe. Jednak w przypadku niektórych złamań nie ma możliwości ich przeniesienia na izbę przyjęć i może być konieczna operacja w celu naprawy złamania. Lekarz laryngolog, znany również jako otolaryngolog, przeprowadzi operację mającą na celu wyrównanie kości i zmianę kształtu nosa. Jeśli złamałeś nos dwa tygodnie temu, może być konieczna operacja.

Jeśli złamanie nosa jest poważne, należy natychmiast zgłosić się do lekarza pogotowia ratunkowego. Jeśli jednak uraz nie jest zbyt poważny, możesz poczekać dzień lub dwa przed wizytą u lekarza. W tym czasie opuchlizna powinna się zmniejszyć, co pozwoli lekarzowi na dokładne zbadanie urazu. Lekarz prawdopodobnie wykona zdjęcia rentgenowskie i przeprowadzi dokładne badanie fizykalne. Badania krwi mogą nie być wymagane, ale w niektórych przypadkach mogą być zlecone. Jeśli złamanie jest poważne, lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej twarzy i głowy.

Leki przeciwbólowe na receptę

Ogólnie rzecz biorąc, lekarz ustala, czy pacjent ma złamany nos na podstawie badania fizykalnego i wywiadu lekarskiego. Lekarz może również zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej w celu sprawdzenia, czy nie doszło do złamania kości twarzy lub innych obrażeń. W przypadku złamania nosa nie należy od razu przyjmować leków przeciwbólowych wydawanych na receptę, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Należy jednak przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przyłożenie do skaleczonego miejsca okładu z lodu lub zimnego kompresu może zmniejszyć obrzęk i ból. Aby uniknąć odmrożeń, okład z lodu należy zmieniać co godzinę. Można również przyłożyć ciepły kompres lub lód zawinięty w ściereczkę. Aby złagodzić ból, można także zastosować acetaminofen lub ibuprofen. W niektórych przypadkach opuchlizna może nie być spowodowana złamaniem nosa, ale może być przyczyną wielu innych powikłań.

Operacja

Chociaż większość złamanych nosów można naprawić na izbie przyjęć, niektórych nie da się naprawić i wymagają one operacji. Operacja redukcji zamkniętej, zwana także kraniotomią, polega na wprowadzeniu wziernika nosowego w celu otwarcia nozdrzy i zmiany położenia kości. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i antybiotyki. Po zabiegu ból zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Lekarz pierwszego kontaktu powinien zbadać pacjenta natychmiast po złamaniu nosa. Przeprowadzi on badanie fizykalne i zbierze wywiad medyczny. Jeśli złamanie nastąpiło w nosie, do zbadania przegrody nosowej zostanie użyty podświetlony instrument zwany wziernikiem nosowym, aby ustalić, czy nie doszło do zatkania lub krwiaka przegrody. W celu potwierdzenia rozpoznania może być konieczne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *