Jak dbać o nos po odmrożeniu

Jak dbać o nos po odmrożeniu

Jeśli masz odmrożenia, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przemycie tego miejsca ciepłą wodą. Nigdy nie mocz nosa dłużej niż 30 minut. Nie pocieraj tego miejsca. Nie używaj gorących przedmiotów do ogrzania miejsca, takich jak poduszki grzewcze lub kuchenki. Należy również unikać kontaktu z gorącymi powierzchniami. W przypadku odmrożeń należy porozmawiać z lekarzem o podaniu antybiotyków w celu wyleczenia infekcji.

Ogrzewanie

Ogrzanie nosa po odmrożeniu może pomóc w złagodzeniu bólu. W tym celu należy moczyć dotknięte miejsce w ciepłej wodzie przez około 30 minut. Unikaj pocierania odmrożonego miejsca i nie używaj do ogrzewania nosa gorących przedmiotów, takich jak poduszki grzewcze, kuchenki lub inne urządzenia. Aby zapobiec zakażeniu bakteryjnemu odmrożonego miejsca, należy porozmawiać z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami dotyczącymi ponownego ogrzania.

Debridement

Jeśli podejrzewasz, że doszło do odmrożenia, natychmiast zadzwoń do lekarza i poszukaj pomocy medycznej. Choć odmrożenia są łagodne, mogą szybko ulec pogorszeniu i wymagać pomocy medycznej. W pierwszej kolejności wymocz dotknięte miejsce w ciepłej wodzie. Jej temperatura powinna wynosić od 100 do 105 stopni Fahrenheita. Po drugie, unikaj bezpośredniego działania ciepła lub pocierania odmrożonego miejsca. Po trzecie, staraj się nie odmrażać tego miejsca. Może to pogłębić uszkodzenie tkanek.

Ochrona skóry przed odmrożeniami

Po silnym odmrożeniu skóra będzie wymagała natychmiastowego ogrzania. Konieczna może być wizyta w szpitalu. Szybkie ogrzanie najlepiej wykonać, umieszczając dane miejsce w gorącej kąpieli wodnej o temperaturze 39-41 stopni Celsjusza (102-106 stopni F). Metoda ta może być jednak bolesna i może spowodować dalsze uszkodzenie skóry. Aby przyspieszyć proces gojenia, obszar ten zostanie oczyszczony i poddany działaniu leków przeciwzapalnych, aloesu i zastrzyku przeciwtężcowego. W przypadku głębokich odmrożeń konieczne może być także podanie dożylne leków zwalczających zakażenie.

Przygotowanie do odmrożeń

Najzimniejsza część ciała traci najwięcej ciepła, zwłaszcza przez skórę głowy, dlatego należy zapewnić ochronę nosa przed zimnem. Noś ciepłe buty i warstwę odzieży. Noś też rękawiczki, aby utrzymać ciepło palców. Aby chronić dłonie, można też dodać odprowadzające wilgoć wkładki do rękawic. Podczas przebywania na zewnątrz w bardzo niskich temperaturach należy unikać długotrwałego wystawiania się na działanie czynników atmosferycznych.

Ponowne ogrzewanie może pogorszyć uszkodzenie tkanki

Ponowne ogrzewanie nie jest zalecane, ponieważ pogłębi to uraz i pogorszy jego stan. Jeśli skóra jest zamrożona, przed ponownym ogrzaniem należy odczekać co najmniej tydzień. Rozgrzanie uszkodzonego obszaru spowoduje ból i przebarwienia. Następnie skóra pokryje się strupem i ulegnie przebarwieniu. Pod strupami utworzy się nowa warstwa różowej skóry. W najcięższych przypadkach odmrożeń może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego lub usunięcie rany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *