Jak dbać o suchy nos

Jak dbać o suchy nos

Istnieje kilka metod łagodzenia suchości nosa. Należą do nich: wdychanie pary wodnej, stosowanie wazeliny i oleju sezamowego lub używanie nawilżacza powietrza. Jeśli żadna z tych opcji nie jest skuteczna, połączenie tych metod załatwi sprawę. Ulgę może przynieść także moczenie nosa w ciepłej wodzie co wieczór przed snem. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, należy rozważyć pomoc lekarza.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z kancelaria-urody.pl

Wdychanie pary wodnej

Wdychanie pary wodnej na suchy nos może przynieść tymczasowe korzyści, ale nie jest lekarstwem na przewlekłe zatory w zatokach. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy upewnić się, że para nie jest zbyt gorąca lub wrząca. Ponadto pamiętaj o piciu dużej ilości wody, ponieważ picie zbyt małej ilości wody może wysuszyć tkanki organizmu i drogi nosowe. W przeszłości organy służby zdrowia zalecały picie ośmiu szklanek wody dziennie, ale nowe badania wykazują, że należy pić tyle, ile odczuwa się pragnienie. Warto także wypróbować aerozol do nosa z solą fizjologiczną, który nawilża drogi nosowe i udrażnia zatoki.

Stosowanie oleju sezamowego

Stosowanie oleju sezamowego do pielęgnacji suchego nosa to prosty sposób na złagodzenie dyskomfortu związanego z przewlekłą dolegliwością. Jego właściwości odżywcze i działanie antybakteryjne są znane od tysięcy lat. Ten wszechstronny olej był używany w wielu kulturach do różnych celów – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu . Od leczenia objawów suchości nosa po zapobieganie przeziębieniom – olej sezamowy może pomóc Ci uzyskać potrzebną ulgę.

Stosowanie wazeliny

Być może słyszałeś o stosowaniu wazeliny na suchy nos. Może się to wydawać rozwiązaniem tymczasowym, ale niewłaściwie stosowane może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia. Ten artykuł zawiera informacje przeznaczone wyłącznie do użytku zewnętrznego i nie zastępuje porady lekarskiej. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli w przeszłości występowała u Ciebie suchość w nosie lub niedrożność nosa. W suchych miesiącach zimowych ważne jest, aby jak najlepiej nawilżać skórę.

Stosowanie nawilżacza powietrza

Stosowanie nawilżacza powietrza w celu pielęgnacji suchego nosa może złagodzić wiele objawów, od swędzenia i zaczerwienienia oczu po zatkanie nosa i krwawienia z nosa. Z reguły poziom wilgotności powietrza w domu powinien wynosić od 30 do 50 procent. Niska wilgotność powietrza jest szczególnie problematyczna dla dróg nosowych i może zaostrzać choroby układu oddechowego, takie jak astma. Ponadto suche powietrze jest problematyczne dla osób podatnych na elektryczność statyczną, która może zakłócać pracę urządzeń elektronicznych.

Stosowanie leków przeciwhistaminowych

Przed zastosowaniem leków przeciwhistaminowych na suchy lub katar, należy omówić objawy z lekarzem. Jeśli u pacjenta występują nawracające alergie, należy unikać stosowania leków przeciwhistaminowych do czasu uzyskania pewności, że nie występuje u niego żadna alergia. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych bez konsultacji z lekarzem może powodować poważne reakcje. U niektórych osób z ciężkimi alergiami występują nawet reakcje zagrażające życiu, zwane anafilaksją, które mogą wystąpić w ciągu kilku sekund od kontaktu z substancją. Należy pamiętać, że leki przeciwhistaminowe mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie, można zastosować inny, alternatywny lek.

Stosowanie sprayów do nosa

Wiele leków może powodować suchość nosa. Należą do nich środki udrożniające i antybiotyki, które zabijają bakterie lub zapobiegają rozwojowi nowych. Jednak zbyt częste stosowanie tych leków może powodować suchość nosa. Niektóre z bardziej powszechnych leków dostępnych bez recepty również mogą powodować suchość nosa. Leki przeciwhistaminowe i przeczyszczające działają poprzez zmniejszenie wytwarzania przez organizm substancji chemicznych powodujących stan zapalny i swędzenie. Są one także stosowane w celu obkurczenia obrzękniętych tkanek i naczyń krwionośnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *