Jak leczyć zatkany nos u dzieci

Jak leczyć zatkany nos u dzieci

Jak leczyć zatkany nos u dzieci może być trudnym problemem, ale oto kilka wskazówek, które mogą pomóc. Po pierwsze, należy unikać leków antyhistaminowych i środków udrożniających. Leki te nie są naturalnym lekarstwem na zatkany nos. Możesz spróbować wcierania pary wodnej i rozpylania soli fizjologicznej do nosa. Te metody mogą pomóc w wysuszeniu śluzu i ułatwić jego wycieranie. Należy także często myć ręce po usunięciu śluzu u dziecka. Jeśli nadal masz wątpliwości, zasięgnij porady lekarza pediatry lub pracownika służby zdrowia dziecka.

Naturalne sposoby leczenia zatkanego nosa u dziecka

Jednym z najprostszych naturalnych sposobów leczenia zatkanego nosa jest zabawa z brzuszkiem. Dziecko może być przeziębione, ale czas spędzony na brzuszku pomaga w odprowadzaniu śluzu. Można także zastosować masaż klatki piersiowej wykonany z gęstego mleczka zawierającego olejki eteryczne. Te naturalne środki dobrze sprawdzają się przed snem. Wypróbuj naturalną wersję płynu do nacierania klatki piersiowej Zarbee. Pomaga on złagodzić przekrwienie i można go bezpiecznie stosować przed snem.

Nałożenie kilku kropel olejku z drzewa herbacianego na chusteczkę do nosa może udrożnić nos dziecka i pomóc mu zasnąć. Innym naturalnym środkiem na zatkany nos jest delikatne ułożenie głowy dziecka pod lekkim kątem, aby śluz mógł wydostać się z nozdrzy. Jeśli dziecko ma zatkane nozdrza, jest to również naturalny środek na zatkany nos.

Leki udrożniające

Leki udrożniające dostępne bez recepty na katar u dzieci mogą pomóc w złagodzeniu niektórych objawów. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ niektóre z nich mogą mieć potencjalnie niebezpieczne działania niepożądane. Jeśli masz dziecko w wieku poniżej 6 lat, przed podaniem mu środka udrożniającego nos porozmawiaj z lekarzem. Należy również pamiętać, że środki udrożniające nos są bardziej skoncentrowane i nie powinny być stosowane dłużej niż przez 3 kolejne dni.

Istnieje kilka dostępnych bez recepty środków udrożniających nos, w tym solankowe spraye do nosa. Solne spraye do nosa nawilżają przewody nosowe i rozrzedzają śluz. Są bezpieczne w użyciu i można je aplikować bezpośrednio do nosa. Wiele z tych sprayów jest dostępnych w wygodnych butelkach z rozpylaczem. Ze sprayów do nosa mogą korzystać także dzieci, ponieważ nie zawierają one żadnych leków. Można je łatwo zaaplikować do nosa dziecka, a pomogą mu spokojnie zasnąć.

Leki przeciwhistaminowe

Dzieciom często można podawać leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty na zatkany nos. Leki te są skuteczne w kontrolowaniu objawów reakcji alergicznej, w tym kichania, swędzenia i spływania wydzieliny. Ich działanie polega na blokowaniu przedostawania się histaminy do nosa i są najlepsze w łagodnych przypadkach reakcji alergicznej. Leki przeciwhistaminowe są dostępne w wielu różnych postaciach, w tym w postaci kropli do oczu i aerozoli do nosa. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie będzie przyjmowało leków antyhistaminowych, zapytaj pediatrę o inne skuteczne rozwiązanie.

Spray do nosa może być aplikowany do nosa i jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku nawet dwóch lat. Zaleca się rozpylanie aerozolu do nosa co najmniej cztery razy dziennie, ponieważ nie powoduje on suchości w ustach ani senności. Kolejną zaletą donosowych leków przeciwhistaminowych jest to, że nie mają one żadnych skutków długotrwałych, ale mogą wywoływać senność. Dzieci, u których występuje blokada oddychania przez nos, często czują się bardziej senne po zastosowaniu tych leków.

Wcierki parowe

W jednym z badań sprawdzono, czy wcierki parowe na zatkany nos u dzieci są skuteczne w zmniejszaniu kaszlu i zatorów. Wyniki badania wykazały istotne różnice między obiema grupami pod względem nasilenia kaszlu i trudności w zasypianiu. Wcierki parowe wyleczyły najwięcej dzieci, podczas gdy wazelina uzyskała najniższe wyniki w tych kategoriach. Nie jest jednak jasne, czy wcierki z oparów są skuteczne w leczeniu wszystkich rodzajów dusznego nosa u dzieci.

W badaniu zastosowano pojedynczą aplikację wcierki parowej lub wazeliny do nosa dziecka przed snem. Badacze stwierdzili, że wcierki parowe łagodziły objawy lepiej niż placebo i poprawiały sen zarówno dziecka, jak i rodziców. Wcierka z pary wodnej poprawiła również jakość snu dzieci i zmniejszyła liczbę problemów ze snem. Jeden z badaczy, dr Paul, jest konsultantem firmy Procter & Gamble.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *