Jak wygląda złamany nos – informacje, które musisz wiedzieć

Jak wygląda złamany nos - informacje, które musisz wiedzieć

Zdjęcia rentgenowskie i inne rodzaje skanów nie zawsze są pomocne w określeniu, czy masz złamany nos. Dowiedz się o objawach i możliwościach leczenia złamanego nosa. Ponadto, poznaj najczęstsze przyczyny złamań nosa i sposoby ich rozpoznawania. Poniżej omówimy objawy i możliwości leczenia. Najczęstszą przyczyną złamania nosa jest upadek. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tym artykułem.

Zdjęcia rentgenowskie i inne rodzaje prześwietleń nie zawsze są pomocne w określeniu, czy masz złamany nos

Złamanie nosa może być spowodowane wypadkiem lub upadkiem, a lekarze zazwyczaj potrafią je zdiagnozować na podstawie badania fizycznego. Jeśli złamanie nie jest tak poważne jak inne urazy, lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub innego rodzaju prześwietlenia w celu wykluczenia innych schorzeń. W przeciwnym razie lekarz poczeka, aż ustąpi obrzęk, aby stwierdzić, czy złamanie jest poważne i wymaga leczenia. W zależności od innych urazów lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny lub inną metodę leczenia.

Zdjęcia rentgenowskie i inne rodzaje rezonansu magnetycznego nie zawsze są pomocne w wykrywaniu złamań nosa. Tradycyjne zdjęcie rentgenowskie nie uwidacznia wszystkich szczegółów, takich jak przestrzeń między fragmentami kości – sekcja ta została zaczerpnięta od specjalistów strony Callcenter Info. Z kolei w badaniu MRI do uzyskania szczegółowych obrazów wykorzystuje się fale radiowe i pole magnetyczne.

Objawy złamania nosa

Do złamania nosa może dojść w wyniku wypadku samochodowego lub innego poważnego urazu fizycznego. Złamany nos może sprawiać wrażenie wygiętego, mieć duży obrzęk lub być zakażony. Oprócz tych objawów złamanie nosa może prowadzić do powstania krwiaka przegrody nosowej – skrzepu krwi wewnątrz nosa – który może być przyczyną poważnego zakażenia. W ciężkich przypadkach może dojść do zapadnięcia się mostka nosa, co prowadzi do jego złamania.

Zdjęcia rentgenowskie nie są zwykle wymagane do zdiagnozowania złamania nosa, ale lekarze mogą je zalecić, jeśli podejrzewają inne urazy. Na ogół lekarze czekają, aż ustąpi obrzęk, zanim podejmą decyzję o sposobie naprawienia złamanego nosa. Lekarz może przeprowadzić zabieg chirurgiczny w celu naprawy złamanego nosa lub zdecydować się na leczenie niechirurgiczne, takie jak stosowanie zimnych okładów. Lekarze najlepiej wiedzą jednak, czy konieczny jest zabieg chirurgiczny, biorąc pod uwagę zakres obrażeń.

Opcje leczenia złamanego nosa

Złamany nos jest częstym urazem, który często goi się samoistnie w ciągu kilku tygodni. W niektórych przypadkach jest to złamanie łagodne i może wystąpić niewielki obrzęk. Jeśli złamanie jest poważne, może spowodować zablokowanie nozdrzy lub odchylenie przegrody nosowej (przesunięcie przegrody nosowej w kierunku lewego nozdrza). Może to nawet spowodować problemy z przepływem powietrza. W ciężkich przypadkach, aby zapobiec powikłaniom, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

W pierwszej kolejności należy udać się do laryngologa, jeśli zostałeś uderzony w nos. Lekarz ten sprawdzi, czy nie ma krwiaka przegrody nosowej i pomoże określić możliwości leczenia. Jeśli złamanie nosa jest mniej poważne, być może uda się je naprawić samodzielnie w ciągu około tygodnia. Jeśli jednak złamanie nie było leczone przez ponad 14 dni, konieczna będzie operacja. W przypadku złamanego nosa można przeprowadzić operację rekonstrukcyjną w celu wyrównania złamanych kości i skorygowania kształtu nosa. Operacja ta jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *