Kiedy operacja plastyczna nosa jest niemożliwa?

Jak wygląda złamany nos - informacje, które musisz wiedzieć

Istnieją pewne okoliczności, w których operacja plastyczna nosa nie jest dobrym rozwiązaniem. Na przykład, deformacja czubka nosa może nie być widoczna przez długi czas po operacji. Innym przypadkiem, w którym rhinoplastyka może nie być dobrym rozwiązaniem, jest zwężenie przewodu nosowego. Ostatecznie, operacja plastyczna nosa jest decyzją indywidualną i nie może być wykonana u każdego.

rhinoplastyka jest niemożliwa w okresie przedoperacyjnym

Okres przedoperacyjny jest bardzo ważny, jeśli rozważasz zabieg rhinoplastyki. Zanim chirurg przystąpi do zabiegu, przeprowadzi dokładne badanie fizykalne i badania laboratoryjne. Okres przedoperacyjny pozwala także chirurgowi ocenić wpływ zabiegu na oddychanie. Jeśli na przykład pacjent ma skłonności do alergii, chirurg będzie musiał przeprowadzić dokładne badanie fizykalne w celu określenia stopnia wrażliwości pacjenta podczas zabiegu.

Do zablokowania czucia wewnątrz nosa stosuje się także roztwór znieczulenia miejscowego zawierający epinefrynę. Środek znieczulający zmniejsza krwawienie do pola operacyjnego, dzięki czemu struktury są lepiej widoczne – część ta została skonstruowana przez redaktorów serwisu . W zależności od stopnia złożoności zabiegu może być konieczne zastosowanie znieczulenia ogólnego przed operacją. Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie infekcje, koniecznie omów to ze swoim chirurgiem.

Zniekształcenia czubka nosa często ujawniają się długo po operacji

Zniekształcenia czubka nosa są powszechne i mogą nie być od razu zauważalne, ale mogą mieć poważne konsekwencje dla pacjenta. W poniższej tabeli wymieniono najczęstsze powikłania po operacji. Pierwsze dwa z nich są związane z asymetrycznym zniekształceniem czubka nosa. Ponadto, powikłania te mogą być poważne. Deformacje czubka nosa są spowodowane błędami popełnionymi podczas operacji lub w trakcie planowania przedoperacyjnego. Te ostatnie są często główną przyczyną deformacji.

Jednym z najczęstszych rodzajów deformacji pooperacyjnych jest projekcja czubka nosa. Chirurgiczne rozdzielenie dwóch chrząstek wyrostka zębodołowego lub przegrody nosowej może spowodować stereotypowe zniekształcenie. W przeciwieństwie do tego, w przypadku cięcia cefalicznego usuwa się tylko górną część bruzdy bocznej, pozostawiając smukłą pozostałość chrząstki. Takie podejście chirurgiczne powoduje zwężenie czubka nosa z zachowaniem odpowiedniej ilości chrząstki. Z tego powodu próg destabilizacji nosa jest trudny do określenia podczas operacji.

Pacjenci ze zwężeniem narinalnym

Celem operacji plastycznej nosa jest zmiana przekroju poprzecznego dróg oddechowych nosa, co może skutkować trudnościami w oddychaniu. Jednak pacjenci ze zwężeniem narinalnym raczej nie są kandydatami do zabiegu. U niektórych pacjentów zabieg przebiega bez komplikacji, natomiast u innych konieczne jest przeprowadzenie kilku operacji rekonstrukcyjnych. U pacjentów ze zwężeniem narinalnym nie jest możliwa operacja plastyczna nosa, ponieważ stan ten będzie wymagał wielu operacji rekonstrukcyjnych.

W najnowszym badaniu obejmującym 542 kolejne operacje przegrody nosa i plastyki nosa u większości pacjentów nie stwierdzono zwężenia narinalnego. Większość pacjentów miała dwie wcześniejsze operacje, a tylko kilku miało ich więcej niż pięć. Większość pacjentów przeszła operację rewizyjną z powodu deformacji, o której istnieniu nie wiedzieli przed operacją, chociaż u niektórych wykonano kilka poprzednich operacji. W obecnym badaniu najczęstszymi deformacjami resztkowymi były garb, siodełko i odchylenie. Chirurg oceniał te trzy struktury na podstawie opisu klinicznego przedstawionego przez pacjenta.

Pacjenci z katarem

O ile deformacja przegrody nosowej nie jest niezbędna do leczenia, pacjenci z takim schorzeniem nie mogą być kandydatami do zabiegu rynoplastyki. Ryzyko związane z rhinoplastyką zostało szczegółowo opisane w następnym rozdziale. Zabieg jest na ogół bezpieczny dla zdrowych osób dorosłych. Może poprawić wygląd i funkcję nosa. Pacjenci w wieku 15 lat są kandydatami do zabiegu, o ile zakończyła się faza wzrostu.

W zależności od stopnia złożoności zabiegu, w przypadku prostej operacji nosa stosuje się znieczulenie ogólne. Złożone zabiegi, takie jak plastyka przegrody nosowej, wymagają znieczulenia ogólnego. Chirurg otwiera nos i przecina kolumienkę, czyli wąską tkankę oddzielającą nozdrza. Umożliwia to chirurgowi lepszy dostęp do struktur nosa. Oprócz rhinoplastyki, pacjenci z katarem są również mało prawdopodobnymi kandydatami do tego zabiegu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *