Korzyści z oddychania przez nos

Korzyści z oddychania przez nos

Nauka oddychania przez nos jest korzystna dla organizmu na wiele sposobów, od zmniejszenia astmy wysiłkowej po zapobieganie przewlekłym zatorom. Jednak oddychanie przez nos nie zawsze jest łatwe i może wystąpić przewlekłe zatkanie, które uniemożliwia prawidłowe oddychanie przez nos. W takich sytuacjach pomocna jest metoda Jala Neti, zaczerpnięta z medycyny wschodniej. Ta starożytna praktyka jest tak powszechna w społeczności jogi, jak mycie zębów na zewnątrz.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu makeupsorbet.pl

Korzyści płynące z oddychania przez nos

Oddychanie przez nos przynosi wiele korzyści dla organizmu, od poprawy krążenia po zapobieganie astmie. Aktywuje także część układu nerwowego odpowiedzialną za trawienie i przetrwanie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym sportowcem, oddychanie przez nos może pomóc uspokoić napięte ciało i poprawić jego funkcjonowanie. Aby czerpać jak najwięcej korzyści, naucz się oddychać przez nos. Poniżej wymieniono korzyści płynące z oddychania przez nos.

Jedną z głównych zalet oddychania przez nos jest to, że poprawia ono krążenie krwi w organizmie i zwiększa poziom tlenku azotu. Tlenek azotu jest ważnym hormonem, który odgrywa istotną rolę w krążeniu i transporcie tlenu do komórek w całym organizmie. Poziom tlenku azotu jest bezpośrednio skorelowany z funkcjonowaniem układu odpornościowego, wagą i funkcjami seksualnymi, więc korzyści płynące z oddychania przez nos wykraczają poza płuca. Ale jakie są inne korzyści płynące z oddychania przez nos?

Badania wykazują, że oddychanie przez nos poprawia wyniki sportowe. Zapobiega ono wydatkowaniu nadmiernej energii przez organizm, dzięki czemu jest on bardziej wydajny. Ponadto, oddychanie przez nos poprawia sen. Naukowcy odkryli nawet, że oddychanie przez nos poprawia wyniki sportowe – osoby oddychające przez nos mają o około jedną trzecią lepsze wyniki od osób oddychających przez usta. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, możesz spróbować samemu i przekonać się, czy to robi różnicę.

Oddychanie przez nos zmniejsza astmę wywołaną wysiłkiem fizycznym

Naukowcy odkryli, że oddychanie przez nos podczas ćwiczeń zmniejsza powysiłkową reakcję bronchokonstrykcyjną. Odkrycie to zostało przedstawione w badaniu opublikowanym w American Review of Respiratory Disease. Oddychanie przez nos zmniejsza również kaszel i ucisk w klatce piersiowej, które są objawami astmy wysiłkowej. W rzeczywistości oddychanie przez nos zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy wysiłkowej o ponad 50%.

Mimo że przyczyna nie jest znana, stosowanie oddychania przez nos może pomóc w kontrolowaniu objawów astmy wysiłkowej. Pierwszym krokiem w normalizacji objętości oddechowej jest zaprzestanie kaszlu. Sporadyczne westchnienia mogą podtrzymywać przewlekłą hiperwentylację, dlatego przeciwdziałanie westchnieniom poprzez inne ćwiczenia oddechowe może pomóc w łatwiejszym oddychaniu. W przypadku osób z astmą, ćwiczenie oddychania przez nos może być pomocne w zmniejszeniu objawów i ułatwić spokojny sen.

Ćwiczenie może zwiększyć ryzyko rozwoju EIB, czyli zablokowania przejściowego przepływu powietrza. U niektórych pacjentów EIB przebiega bezobjawowo, a u innych nie. Tak czy inaczej, jest to poważny stan, który może mieć wpływ na wydolność aerobową i jakość życia. Lekarz prawdopodobnie zdiagnozuje ten stan na podstawie oceny objawów i stwierdzenia, czy pacjent jest uczulony lub wrażliwy na określone czynniki wyzwalające. W przypadku wystąpienia objawów podczas ćwiczeń, lekarz może przepisać krótko działający lek rozszerzający oskrzela. Do schematu leczenia można także dodać środki przeciwzapalne. Oddychanie przez nos również pomaga zmniejszyć objawy EIB.

Oddychanie przez nos filtruje powietrze, zanim dostanie się ono do organizmu

Oddychanie przez nos nie tylko poprawia krążenie tlenu, ale także zapobiega przedostawaniu się do organizmu obcych cząstek. Ponadto ogrzewa i nawilża powietrze oraz pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne. Z drugiej strony, oddychanie przez usta może powodować nieświeży oddech, próchnicę zębów i chrapanie. Dlatego też oddychanie przez nos jest bardziej naturalne i korzystne. Możesz nauczyć się oddychać za pomocą odpowiednich technik, aby poprawić zdrowie swojego organizmu.

Wśród korzyści płynących z oddychania przez nos należy wymienić pomoc w ćwiczeniach. Dzieje się tak dlatego, że dzięki niemu do aktywnych tkanek dociera więcej tlenu. Ponadto oddychanie przez nos wyzwala uwalnianie tlenku azotu, związku niezbędnego do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi i uwalniania tlenu. Jednak w przypadku oddychania przez usta cząsteczka ta nie jest uwalniana, a tlen nie jest dostarczany do komórek tak skutecznie jak przez nos. Brak wystarczającej ilości tlenu może powodować uczucie zmęczenia i stresu.

Oddychanie przez nos jest bardzo korzystne dla zdrowia. Pomaga organizmowi zwalczać infekcje. Chłodzi również powietrze, zanim dostanie się ono do płuc. Dzieje się tak, ponieważ powietrze jest filtrowane przez wbudowany w nos system chłodzenia i ogrzewania, zwany małżowinami nosowymi, które filtrują powietrze podczas oddychania. W ten sposób powietrze dostające się do organizmu jest czystsze i bardziej wilgotne niż w innych częściach ciała.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *