Rekonstrukcja nosa za pomocą chirurgii plastycznej – czy warto?

Rekonstrukcja nosa za pomocą chirurgii plastycznej - czy warto?

Jeśli rozważasz przeprowadzenie zabiegu chirurgii plastycznej w celu korekcji nosa, możesz się zastanawiać, czy warto. W końcu wydałeś już dużo pieniędzy na korektę nosa, więc prawdopodobnie nie chcesz wydawać jeszcze więcej. Istnieje jednak wiele powodów, dla których możesz nie być zadowolony z wyniku zabiegu. Jeśli miałeś już operację plastyczną nosa, łatwo o rozczarowanie, a nawet trudności z oddychaniem. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest tkanka bliznowata. Tkanka ta ciągnie nos w jednym kierunku, a w innym go nie ciągnie, a nawet go przekręca, przez co chirurg musi ponownie opracować wyniki operacji.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z ekoporadnikurody.pl

rhinoplastyka

Aby uzyskać najbardziej naturalnie wyglądające rezultaty, rhinoplastyka i rekonstrukcja nosa z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej wymagają skrupulatnej techniki i dokładnego zrozumienia anatomii twarzy. Podczas gdy prosty płat miejscowy może pokryć dziurę, bardziej rozległa rekonstrukcja będzie wymagała przeszczepu chrząstki. Chirurg określi miejsce nacięcia i rodzaj tkanki, którą należy wykorzystać. Na czole znajduje się duża ilość skóry, co sprawia, że jest ono idealne dla dużych ubytków nosa.

Septoplastyka może być wykonywana w celu skorygowania nieprawidłowego ustawienia przegrody nosowej, czyli paska chrząstki i kości oddzielającego nozdrza. Odchylona przegroda może powodować ograniczenie przepływu powietrza i utrudniać oddychanie. Zabieg usuwa te przeszkody, dzięki czemu pacjent może swobodnie oddychać. Zabieg ten jest zwykle wykonywany razem z kosmetyczną plastyką nosa, ale może być też przeprowadzany samodzielnie.

Rekonstrukcja nosa

Rozważając, czy rekonstrukcja nosa za pomocą chirurgii plastycznej jest warta poniesienia kosztów, warto poznać różne rodzaje dostępnych zabiegów. Podczas gdy zabiegi kosmetyczne mają na celu poprawę wyglądu nosa, operacje funkcjonalne są wykonywane w celu skorygowania problemów wpływających na sposób oddychania przez nos. Jeśli jesteś zainteresowany poddaniem się operacji kosmetycznej, najlepiej porozmawiać z doświadczonym chirurgiem plastycznym w celu ustalenia odpowiedniej dla Ciebie opcji leczenia. Operacja ta polega na usunięciu nadmiaru skóry z wewnętrznej strony nosa i ponownym jej przyszyciu w taki sposób, aby pasowała do kształtu twarzy.

Zanim wybierzesz chirurga, zapoznaj się ze zdjęciami przed i po zabiegu. Zdjęcia przed operacją i po niej mogą dać Ci dobre wyobrażenie o tym, czego możesz się spodziewać po operacji i czy jej wyniki będą zadowalające. Chirurg powinien być w stanie pokazać Ci kilka zdjęć przed i po operacji, abyś mógł ocenić jego umiejętności i wybrać odpowiedniego chirurga dla Twojego nosa. Lekarz powinien także omówić z pacjentem ewentualne powikłania, w tym powstałe blizny.

Rekonwalescencja

Po poddaniu się zabiegowi rekonstrukcji nosa należy liczyć się z długim okresem rekonwalescencji. W tym okresie nos będzie odczuwalnie zdrętwiały. Podczas operacji chirurg oddzieli chrząstkę i kość nosa. W zależności od stopnia skomplikowania operacji, chirurg może pobrać chrząstkę z ucha lub z głębi nosa. Możliwe jest również zastosowanie implantów lub przeszczepów kostnych. Czas rekonwalescencji jest bardzo zróżnicowany i zależy od stopnia złożoności zabiegu.

Po zabiegu twarz będzie opuchnięta i przez kilka dni należy unikać schylania się, dźwigania i uprawiania sportów kontaktowych. Pierwsze dwa tygodnie po zabiegu należy poświęcić na odpoczynek i rekonwalescencję. Ważne jest, aby ograniczyć aktywność fizyczną i unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych, ponieważ mogą one spowodować odbarwienie skóry wokół nosa. Jednak po wygojeniu się skóry twarzy można powrócić do normalnych zajęć. Po tygodniu od zabiegu można wrócić do pracy lub szkoły.

Koszt

Koszt rekonstrukcji nosa za pomocą chirurgii plastycznej zależy od rodzaju wykonywanej procedury i stylu operacji plastycznej nosa. Wielu pacjentów poddaje się operacji plastycznej nosa z powodów kosmetycznych, ale niektórzy szukają operacji funkcjonalnej, aby poprawić funkcjonowanie swojego nosa. Choć większość zabiegów kosmetycznych nie jest objęta ubezpieczeniem, niektóre schorzenia obturacyjne można skorygować za pomocą funkcjonalnej plastyki nosa, którą wykonuje się w celu skorygowania skrzywionej przegrody.

Zabieg jest zwykle wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i może wymagać znieczulenia miejscowego lub ogólnego. W celu zapewnienia dodatkowego komfortu podczas zabiegu stosuje się dożylne środki uspokajające. W zależności od stopnia skomplikowania zabieg może być wykonywany w szpitalu lub w placówce ambulatoryjnej. Chirurg plastyczny podniesie skórę nad kośćmi nosa, aby zmienić ich kształt lub rozmiar. Zabieg może być również przeprowadzony w celu skorygowania odchylonej przegrody nosowej.

Ryzyko

Istnieje kilka rodzajów ryzyka związanych z rekonstrukcją nosa za pomocą chirurgii plastycznej. Po pierwsze, rekonstrukcja nosa może spowodować uszkodzenie strun głosowych i innych tkanek sąsiadujących z nosem. Procedura ta zwiększa także ryzyko wystąpienia infekcji pooperacyjnej. W zależności od przeprowadzonego zabiegu konieczne może być przyjmowanie antybiotyków. Lekarz może je wcześniej przepisać. Procedura ta może być również ryzykowna dla osób palących. Jeśli pacjent jest kandydatem do rewizji, ryzyko związane z tym zabiegiem jest większe.

Złamania nosa mogą powodować wiele powikłań, w tym utrudnione oddychanie, odchylenie przegrody nosowej i utratę węchu. Chociaż złamanie nosa może nie uzasadniać przeprowadzenia operacji rekonstrukcyjnej, lekarz może ją zalecić w celu poprawy oddychania lub wyglądu nosa. Niektóre powikłania po operacji to infekcje, blizny lub zniekształcenia tkanki skórnej. Niektórzy pacjenci po zabiegu wymagają pomocy psychologicznej w związku z przebytą operacją. Chociaż ryzyko związane z tym zabiegiem jest minimalne, to jednak na tyle istotne, że trudno jest uniknąć operacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *