Rhinoplastyka – co musisz wiedzieć

Rhinoplastyka - co musisz wiedzieć

Jeśli martwi Cię bezsenność lub silne chrapanie, operacja plastyczna nosa może być idealnym rozwiązaniem. Zabieg ten wykonuje się w celu skorygowania odchylonej przegrody nosowej, która może wpływać na zdolność normalnego oddychania. Istnieją również funkcjonalne powody, dla których wykonuje się rhinoplastykę, takie jak uraz nosa. Dr Beam może wyprostować odchyloną przegrodę nosową, aby zapewnić bardziej swobodny i wygodny sposób oddychania.

Zabiegi wykonywane podczas operacji plastycznej nosa

Istnieje kilka rodzajów operacji plastycznych nosa. Większość z nich wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg może być przeprowadzony w szpitalu, w gabinecie chirurga lub w centrum chirurgii ambulatoryjnej. Oba typy zabiegów są stosunkowo szybkie, nie wymagają pobytu w szpitalu, a procedura może być wykonywana jako zabieg ambulatoryjny. Krótki pobyt w szpitalu jest wymagany, jeśli procedura jest bardziej złożona niż zastrzyk. Czas rekonwalescencji jest różny, ale zwykle wynosi od jednego do dwóch dni.

Istnieją dwa główne rodzaje operacji plastycznych nosa. Pierwszy typ to rinoplastyka zamknięta, która jest mniej inwazyjna i zwykle nie wymaga pobytu w szpitalu. Drugi typ to otwarta plastyka nosa, która wymaga od chirurga wykonania wszystkich nacięć w nozdrzach. Różnica między otwartą a zamkniętą operacją nosa polega na technice. Ta druga wiąże się z mniejszym ryzykiem, ale lekarz powinien być doświadczony i dobrze wyszkolony.

Czas rekonwalescencji po operacji plastycznej nosa

Wielu pacjentów chce wiedzieć, jak długo potrwa rekonwalescencja po operacji plastycznej nosa. Odpowiedź brzmi: dni, tygodnie, a nawet miesiące. Możesz spodziewać się, że po tygodniu od operacji plastycznej nosa będziesz w pełni sił, choć najlepiej jest wziąć wolne od pracy w ciągu pierwszych kilku dni. W ciągu pierwszego tygodnia możesz spodziewać się obrzęku i zasinień, które jednak zmniejszą się w ciągu następnych kilku dni. Obrzęk w okolicy mostka nosa będzie się zmniejszał szybciej niż w górnej części nosa, ponieważ skóra jest tam cieńsza.

W zależności od zakresu operacji, w ciągu pierwszych dwóch do trzech tygodni po zabiegu może wystąpić niedrożność nosa. Obrzęk tkanek nosa może spowodować tymczasową niedrożność, ale może się ona utrzymywać przez kilka miesięcy. Aby zmniejszyć przekrwienie, można rozpylać do nosa sól fizjologiczną w aerozolu i kichać przez usta, aby udrożnić przewody nosowe. Należy jednak unikać zbyt częstego i intensywnego kichania, ponieważ może ono podrażnić świeżo udrożniony nos i skrócić okres rekonwalescencji.

Wyniki operacji plastycznej nosa

Wyniki operacji plastycznej nosa mogą nie być widoczne od razu. Gojenie się nosa może potrwać 12 miesięcy, a struktura kostna musi dojrzeć przed operacją. U osób palących ryzyko powikłań jest wyższe niż u niepalących, dlatego ważne jest, aby rzucić palenie przed zabiegiem. Wybór wykwalifikowanego chirurga ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu. Lekarz rodzinny może również udzielić rekomendacji dotyczących wykwalifikowanego specjalisty i renomowanego szpitala.

Podczas gdy 90% obrzęków ustąpi w ciągu trzech miesięcy, 10% pozostanie. Dotyczy to wyłącznie czubka nosa, gdzie znajduje się gruba skóra łojowa, bezpośrednio połączona z leżącą pod nią chrząstką. W związku z tym gojenie się nasady nosa zależy od gojenia się znajdującej się pod nią chrząstki. Jeśli nasada nosa jest obrzęknięta, bezpośrednio po zabiegu należy nosić soczewki kontaktowe. Po zabiegu pacjenci powinni jednak liczyć się z wystąpieniem pewnego obrzęku.

Koszt operacji plastycznej nosa

Koszt operacji plastycznej nosa jest bardzo zróżnicowany. Najtańszą opcją jest prywatny gabinet chirurgiczny. Koszt zależy od doświadczenia i lokalizacji chirurga. Będzie on znał daną placówkę, jej układ i personel chirurgiczny. Centra chirurgii ambulatoryjnej są zwykle własnością osoby trzeciej i oferują wszystko, czego chirurg potrzebuje do przeprowadzenia zabiegu. Szpitale są najdroższymi miejscami. W zależności od rodzaju procedury i miejsca jej wykonywania cena może być nawet o 5 000 USD wyższa niż w środku kraju.

Oprócz honorarium chirurga, inne koszty, które zwiększają całkowity koszt operacji plastycznej nosa, obejmują pobyt w szpitalu, leki, antybiotyki i środki rozrzedzające krew. Pamiętaj także o wyliczeniu utraconych dni pracy, kosztów podróży i wizyt kontrolnych. W ten sposób będziesz mieć jasny obraz tego, ile pieniędzy wydajesz i ile możesz zaoszczędzić, poddając się zabiegowi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *